تاریخ انتشار: دوشنبه 16 فروردین 1400
استفاده از سلول های بنیادی جفتی برای بهبود اثرات ناشی از حمله قلبی

  استفاده از سلول های بنیادی جفتی برای بهبود اثرات ناشی از حمله قلبی

پتانسیل سلول های بنیادی برای درمان بسیاری از بیماری ها و آسیب ها بر کسی پوشیده نیست و در این راستا محققین در مونت سینای آمریکا سعی در استفاده از سلول های بنیادی مشتق از جفت برای درمان عوارض ناشی از سکته قلبی داشته اند.
امتیاز: Article Rating

به گزارش بنیان به نقل از medicalxpressف دانشمندان در موسسه تحقیقات پزشکی مونت سینای آمریکا نشان داده اند که دسته ای از سلول های بنیادی مشتق شده از جفت که تحت عنوان سلول های cdx2  مثبت شناخته می شوند، می توانند سلول های قلبی را پس از حمله قلبی در مدل های حیوانی کاملا بازسازی کنند. تا قبل از این به نظر می رسید که سلول های cdx2 تنها مسئول تولید جفت در مراحل ابتدایی تکوین جنین هستند و توانایی بازسازی سایر ارگان ها را ندارند.

نتایج حاصل از این آزمایش بسیار شگفت انگیز و خیره کننده بود زیرا در هیچ یک از آزمایشات بالینی که تا به حال بر روی درمان های قلبی انسان صورت گرفته، هیچ نوع سلول دیگری در پتری دیش به صورت سلول های قلبی دارای ضربان نبوده است و نکته جالب این بود زمانیکه این سلول ها به جریان خون تزریق می شدند به طرز هوشمندانه ای می دانستند که باید به کجا روند! این نتایج می تواند مسیر پزشکی بازساختی ارگان های دیگر را نیز هموار کند.

پایان مطلب/

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

کلیدواژه
کلیدواژه